Kamu Spotu Çekimi

Ankara’da kaliteli kamu spotu prodüksiyonu yapan ajans olarak sosyal mesajlarınızı topluma daha etkili bir şekilde aktarıyoruz.

Kamu spotu çekim hizmeti, kurumsal olarak önemli bir ihtiyaca karşılık vermektedir. Kamu spotu reklamları veya kamusal fayda amacıyla çekilecek olan video içerikleri tanıtımı da kapsayan özelliklere sahiptir. Kamu Spotu ile toplumsal fayda amaçlanırken diğer yandan kurumsal bir tanıtım da sağlanacaktır. Bu anlamda imajınızı yükselten bir kamu spotu videosu kurumunuza önemli katkılar sağlar. Whatsapp hattımızı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kamu Spotu Çekimi Hizmeti Nedir?

Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlatılan, toplumsal açıdan fayda hedefi olan filmlere kamu spotu adı verilmektedir. Kamu spotları, TV kanallarında belirli aralıklarla yayınlanabilen filmlerdir. Sadece TV kanallarında değil; YouTube, Instagram, Twitter, Facebook gibi çeşitli dijital platformlarda da yayınlanabilecek bir video çeşididir. Bilgi verilecek konu hakkında hedef kitlenize görsel ve işitsel açıdan etkili bir film hazırlıyor ve sunuyoruz. Teknik gereksinimlerde ihtiyaçlarınızı eksiksiz şekilde karşılayan bir alt yapımız bulunmaktadır. Kamu spotu filmi hazırlanırken görsel ve işitsel unsurlara yer verilir ve bilgilendirme amacı öne çıkar. Kamu spotu içeriğinin gerektirdiklerini bilerek hareket ediyor ve taleplerinizi mutlaka dikkate alıyoruz.

Kamu spotu filmi ile imajınız güçlenir, sosyal mesajlarınız kitlenize ulaşır.

Dernek ve vakıfların kendi kurumsal yapılarını destekleyen filmlere ihtiyacı vardır. Etkili bir kamu spotu ile daha fazla kurumsal özelliğe sahip olmak isteyen oluşumlar başarılı bir sürece girecektir.  Kamu spotlarını hazırlarken heyecanımızı hiçbir zaman kaybetmemekteyiz. Yeni bir film ayrı bir dünyayı anlatan projedir ve bu bakış açısını bırakmayız. İmajınızın güçlenmesi, bizleri de gururlandıracaktır.

Hedeflenen Mesaj

Vereceğiniz mesajın doğru yere ulaşması önemlidir. Kamu spotu filmlerimizde ve tüm çalışmalarımızda doğru anlatıma özen gösteriyoruz. Her mecrada önemli film içeriklerini başkalarıyla paylaşmanın gururunu yaşayabilirsiniz. Web siteniz, televizyon, sosyal medya sayfalarınız ve seçtiğiniz diğer yerlerde filminizi kullanabilirsiniz.

Toplumsal Farkındalık

Sosyal farkındalığınızın etkililiği, kurumunuzun kalitesini doğru orantıda etkileyecektir. Fikirlerinize en uygun kamu spotu düzenli aralıklarla izleyicilere ulaştığında etki ve geri dönüşler bakımından maksimum verim sağlayacaktır. Kurumun prestijini sosyal mesajlarınızla arttırabilirsiniz.

Kamu spotu filmleri her mecrada önemli bilgiler sunmanızı sağlar

Film içerikleri herkese hitap eden şekilde oluşturulmalıdır. Her platformda beklentilerinizin üzerinde etkiler veren kamu spotları için firmanızın yanındayız.

Toplum bilgilendirme filmleri: Kamu Spotu

Kamu kurumu, dernek ve vakıflar için profesyonel kamu spotu çekimi hizmetimiz ile uygun fiyatlarla başarılı projelere imza atıyoruz. Ankara’da 2011 yılından bu zamana kadar çok sayıda kurum ve kuruluş ile çalışarak başarılı kamu spotu projelerini hayata geçirdik.

Kamu spotu, Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Spotları Yönergesi ’nin 3 (c) maddesine göre “kamu kurum ve kuruluşları ile dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşları tarafından  hazırlanan veya hazırlatılan ve Üst Kurul tarafından yayınlanmasında kamu yararı olduğuna karar verilen bilgilendirici , uyarıcı ve eğitici nitelikteki film ve sesler ile alt bantları” anlamına gelir.

Kimler kamu spotu yaptırabilir?

Kamu spotu, toplumu bilgilendirme amacıyla hazırlanan filmlerdir. Kamu spotu yaptırmak için illa kamu kurumu veya dernek olmanıza gerek yoktur. Firmalarda kamu spotu hazırlayabilirler ancak televizyonda yayınlanması noktasında, firmalar tarafından hazırlatılan bu videolar kamu spotu olarak değerlendirilemez.

Resmi olarak kamu spotu hazırlatıp, televizyonlarda yayınlatabilmek için kamu kurum ve kuruluşu, dernek yada vakıf olmanız gerekmektedir. Ayrıca bir filmin kamu spotu olarak yayınlanması için muhakkak toplumu bilgilendirme amacı taşıması gerekmektedir.

Kamu spotu nerelerde ve nasıl yayınlanır?

Bir reklam filminin televizyonlarda yayınlanması maliyetli bir reklam planlamasıdır. Televizyon reklamları birim saniye fiyatı üzerinden hesaplanır. renk olarak 10 saniyelik bir reklamı ele alacak olursak, birim saniye fiyatı 1 TL olan bir kanalda günde 10 tekrar olarak bir ay boyunca reklam vermek demek toplamda 3000 saniyeye denk gelir ve buda 3.000 TL gibi bir ücret demektir.

Kamu spotları ise kanallar tarafından ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Hazırlanan kamu spotu kurum tarafından bir dilekçe ile RTÜK’e gönderilir. Eğer gerekli şartları taşıyorsa filminiz kanallara iletilir. Her kanalın aylık belli sürede kamu spotu yayınlama zorunluluğu vardır. Ancak bir medya planlaması dahilinde yayınlanmadığı için kamu spotunuzun hangi kanalda hangi tarihte ve saatte yayınlanacağını tahmin etmek zordur.

RTÜK’e gönderilen kamu spotunun belirli kalite şartlarını sağlamış olması gerekmektedir. Bunlar;

  • Yapım belgesi olan bir prodüksiyon ajansı tarafından hazırlanması
  • Yayın kalitesine uygun olarak çekilmesi ve kurgulanması
  • Ses ve görüntü senkronunda hata olmaması
  • Senaryonun konuya uygun olarak hazırlanmasıdır.

Bu şartları sağlayan kamu spotları RTÜK tarafından onaylandıktan sonra televizyon kanallarında belirlenen süre içerisinde yayınlanacaktır.

Kamu spotunu hangi ajanslar çekebilir?

Kamu spotu, hazırlanma amacı itibariyle toplumsal bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bilgilendirme yapılacak konu için açık ve ilgi çekici bir mesaj içeren senaryoya sahip olmalıdır.

Kamu spotu konusunda tecrübeli bir prodüksiyon ajansı ile çalışmanız sizlere, vermek istediğiniz mesajı en doğru şekilde vermenize olanak sağlayacaktır.

Bu noktada Ankara Prodüksiyon olarak 10 yılı aşkın ajans tecrübemiz ile birlikte yapmış olduğumuz çok sayıda kamu spotunu referans alarak, ihtiyacınız olan kamu spotunu en doğru mesajlarla, profesyonel olarak hazırlıyoruz.

Kamu spotu için hemen teklif almak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Kamu spotu fiyatları nedir?

Kamu spotu, RTÜK kuralları gereği 45 saniyeden daha uzun süre olamaz. Dolayısıyla bütçe oluştururken bu süre dikkate alınır. Diğer prodüksiyon işlerinde olduğu gibi yapım kalitesi ve gerçekleştirilecek prodüksiyon bütçeye direk etki eden konulardır. Filmde oynayacak oyuncuların sayısı, çekim yapılacak mekan sayısı, kullanılacak müzik, kurgu teknikleri ve animasyonlar bütçeyi artıran kalemlerdir.

Kamu spotu için bütçe oluşturulurken, kurumların dikkat etmesi gereken en önemli konu yetkinliktir. Kamu spotu konusunda yetkinliğini ispatlamamış bir ajans ile çalışmanız belki de hiç yayınlanmayacak bir filme sahip olmanız anlamına gelebilir. Eğer bir kamu spotu hazırlanması konusunda ajanslardan teklif alıyorsanız ilk bakmanız gerek fiyat sütunu değil, referanslar sütunu olmalıdır.