Markanızın markası: Logo Tasarımı

İyi tasarlanmış bir logo ile profesyonel bir görünüm elde edin.

İnsanlar dünyaya geldiği zaman bir ad alırlar. Adları ile yaşarlar. O adı temsil eden görünüşleri vardır. İnsanların isimlerini duyabilirsiniz, bilebilirsiniz ancak kendisini gördüğünüzde onu tanımış olursunuz.
Bir markanın varolması için ona bir isim bulunur. O artık marka ismidir. Ancak onun için özel hazırlanan bir logo olmalıdır. İşte markanın tanınması o logo ile başlar.

Markalar neden bir logoya ihtiyaç duyarlar?

Dünyada milyonlarca marka, milyonlarca şirket var. Böylesi büyük bir rekabet ortamında markanızı diğer markalardan ayırmanız gerekmektedir. Logo tasarımınız sizi farklı ve görünür kılar. İnsan zihninin görsel hafızası, kelime hafızasına oranla daha güçlüdür. Markanız ile özdeşlecek bir logo tasarımı, insanların zihninde marka bilinirliğinizi daha fazla artıracaktır. Logoyu oluşturan detaylar, renkler, yazılar ve simgeler çok önemlidir. Düşünün; şu anda aklınıza ilk gelen logonun hangi özelliği gözünüzün önüne geldi. Rengi mi? Yoksa yazı fontu mu? İnsanlar markanızın adını bilebilirler. Ancak iyi bir logoya sahip marka sadece insanlara adını öğretmekle kalmaz, onların zihinlerine kazınır.

İyi bir logo tasarımı ile markanıza olan bağlılığı artırabilirsiniz.

İnsanlar, güzel ve anlamlı bir logo ile bir markayı sevdiklerinde, o markaya bağlılık gösterme eğiliminde olabilirler. Logo tasarımı, bir markanın rakipleri arasında ayırt edilmesine yardımcı olur. Rakiplerinden farklı bir logo tasarımı ile öne çıkan bir marka, müşterilerin dikkatini çeker ve tercih edilme şansını artırabilir.

Pozitif Algı

İyi tasarlanmış bir logo, markanın hedef kitlesi tarafından daha kolay hatırlanmasını sağlar.

Öne Çıkın

Başarılı bir logoya sahip olmayan rakipleriniz arasında iyi bir logo ile daha fazla öne çıkabilirsiniz.

Profesyonel bir logo tasarımı, potansiyel müşterilerin markanın kalitesi ve güvenilirliği hakkında olumlu bir izlenim edinmesine yardımcı olur.

Bir logo tasarımına ihtiyacınız varsa Ankara Prodüksiyon ve Reklam Ajansı olarak tecrübeli tasarım ekibimiz sizler için en iyi logoyu oluşturabilir.

Logo tasarımı nasıl olmalıdır? 2023 Logo tasarım trendleri nelerdir?

Ticaretin başladığı çok eski tarihlerden itibaren insanlar öne çıkmak için logo kullanmaya başlamışlardır. Hatta sadece markalar için aileler için bile logo tasarımları yapılmıştır. Bir logonun karşılaması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar marka vizyonunu iyi yansıtması ve dikkat çekici olmasıdır. Gelişen Dünya ile birlikte logo tasarımlarıda değişmiştir. Farklı logo tasarım teknikleri ortaya çıkmıştır.  Bunlar;

  • Logotype
  • Amblem/Sembol Logo
  • Minimalist Kısaltma Logo
  • Grafik ve Tipografi Kombinasyonu

Logotype

Marka adını içerisinde barından ve belirli bir yazım şekli ile oluşturulan tasarımlardır. Ayrı bir şekilde veya icon ile temsil edilmez. Temsiliyeti marka ismi sağlar. Marka adı ile oluşturulduğu için ayrı bir kullanımı veya kısaltması mümkün değildir.

Amblem/Sembol Logo

Marka ismi ile birlikte veya harici olarak kullanılan tasarımlardır. Markayı anımsatan veya marka ismine uygun olarak tasarlanan bu logolar, marka adı olmadan da kullanılabilir. Marka bilinirliğinin artması ile çoğu firma marka adını kullanmadan sadece logo amblemini kullanmaktadır.

Minimalist Kısaltma Logo

Genellikle uzun marka isimlerinde veya birden fazla kelimeden oluşan markalarda bu logolar tercih edilir. Marka isminde yer alan kelimelerin baş harflerinden oluşan bir tasarım yapılarak logo oluşturulur.

Grafik ve Tipografi Kombinasyonu

Bu tarz logolar genellikle marka ismini içerisinde barındıran bir grafik tasarımla oluşturulan logolardır. Tasarım parçalanmaz veya ayrı ayrı kullanılmaz. Marka ismi de ayrıca belirtilmez. Grafik tasarıma uygun olarak yazılan marka ismi ile logo bir bütünü oluşturur.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar

Markanız hazırlanacak logo tasarımı eşsiz ve özgün olmalıdır. Öncesinde çok iyi araştırma yapılmalı ve farklı markaları anımsatacak tasarım ve renkler kullanılmamalıdır.

Her marka kendine özgüdür. Dolayısıyla logosuda markaya özgü olmalıdır. Hazır görseller kullanılmamalıdır. Renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Logo tasarımı sürekli değiştirilmemesi gereken bir tasarımdır. Markalaşma sürecine girdiğiniz zaman, logonuzu net bir şekilde belirlemiş olmanız gerekir. Başka bir logodan esinlenerek hazırlanan veya hazır grafikler ile tasarlanan bir logo markanıza ciddi oranda zarar verebilir.

Logo tasarım fiyatları ne kadar?

Logo tasarımı markanıza değer katan bir tasarımdır. Bu noktada tasarımcının vizyonu, kabiliyeti ve tecrübesi fiyatı belirleyen unsurlardır.

Piyasada bir çorba parasına logo tasarımı yapan birilerini bulabilirsiniz. Ancak bu durumda Dünya üzerinde logo tasarımına 1 milyon dolardan fazla para ödeyen bir firma(Symantec) olduğunu hatırlamanız yeterlidir.

Logo tasarımı hafife alınacak bir konu değildir. Tecrübesiz ve yetersiz ellerde markanıza değer katacak bir tasarımı bulmanız çok zor olacaktır.

Tabiki 1 milyon dolar çok ütopik bir rakam ancak siz yine de işinde profesyonel olan bir ajans ile çalışarak ortaya çıkacak logonun markanıza değer katacağından emin olabilirsiniz.

Markanız için profesyonel bir logo tasarımına ihtiyacınız varsa, Ankara Prodüksiyon ve Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Logo tasarımı için hemen teklif alın!