fbpx

Our Blog

Latest News

Sosyal Medya Yönetiminde Videonun Önemi

Sosyal medya, teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan bir mecradır.

Günümüzde hem bireysel hem de işletme hesabı olarak kullanılan sosyal medya, kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurabilmesini sağlamaktadır.

Geleneksel mecralara oranla çok daha farklı, interaktif ve dinamik özelliklere sahip olan sosyal medya özellikle markaların hedef kitlelerine ulaşarak potansiyel müşteri elde etmeleri için kullanılmaktadır.

Bu doğrultuda pek çok marka, hedef kitlesine ulaşabilmek için video içerikleri tercih etmektedir. Çünkü video içeriklerin etkisi, görsel ya da sadece yazıdan ulaşan içeriklere göre çok daha fazla ilgi çekmektedir. 

Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama kanalları arasında yer almaktadır. Video pazarlama ya da video marketing olarak da bilinen video içeriklerin ise sosyal medya yönetimi içerisinde yer aldığını ifade edebiliriz.

Video marketing, pek çok konuda kullanılabilmektedir. Ürün inceleme, bir duyurum yapma, ürünlerin kullanımı, çeşitli açıklamalar, röportajlar video içerikler kullanılarak kişilere ulaştırılabilmektedir.

Video marketing başta Youtube olmak üzere Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal mecralarda da sık sık tercih edilmektedir.

Video  marketing ile bir ürünün kullanımı ve özellikleri kişilere detaylı bir şekilde aktarılabilmektedir. Ancak yalnızca bir görsel ya da yazı ile tam bilgi akışı sağlanamayabilir. Bu doğrultuda video içeriklerin sosyal medya kullanımında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılabilmektedir.

Video Marketing Stratejisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Video marketingi kullanmak isteyen marka ya da kişilerin dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar yer almaktadır. Söz konusu noktaları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz. 

Mesaj ve İlk İzlenim

Video marketingde yani video içeriklerinde, ulaştırmak istediğiniz mesajı ilk 5 saniye içerisinde ilgi çekici bir şekilde sunmalısınız. Eğer mesajınızı ilk 5 saniye içerisinde aktaramıyorsanız bu ilk 5 saniye içerisinde, kişilerin videoyu izlemesini sağlayacak çeşitli söylemler ya da görüntüleri kullanmanız gerekmektedir.

Ancak video içeriklerinizde mesajı doğrudan vermemeye dikkat edin. Mesajınızı çok daha yaratıcı ve akılda kalıcı bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde mesajınızın etkisi en aza inmektedir. 

Platform Analizi

Video içeriğinizi paylaşacağınız platformu doğru bir şekilde seçerek tüm çalışmalarınızı söz konusu platforma yönelik gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Örneğin Youtube kanalı için çok daha uzun videolar hazırlayabiliyorken instagram için son derece kısa ve net video içerikleri hazırlamanız gerekmektedir. Seçeceğiniz platforma göre hazırlayacağınız video içerikler ile çok daha başarılı bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Yazı Oranı

Kişiler, yazı içeriği fazla olan içerik ve paylaşımlardan kaçmaktadır. Bu nedenle video içeriklerinde bulunan yazı oranının %20’nin altına olması gerekmektedir.

Video içeriklerde kişilere verilen mesajın yazı ile değil sesli ya da görseller ile desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle Facebook, reklamlarında yazı oranının son derece düşük olmasına önem vermekte ve yazı oranı yüksek olan reklamları yayınlamamaktadır. 

Marka Bilinirliği Oluşturma

Hazırladığınız video içeriklerde markanız ile ilgili bilgi vermeye dikkat edin. Video içerikler kişilerin aklında daha fazla yer edinmektedir. Bu nedenle video içerikler ile verilen mesajlarında etkisi ve akılda kalış süresi fazladır.

Video içeriklerinizde markanız ile ilgili detaylara yer vererek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. 

Ankara Prodüksiyon ve Reklam Ajansı, sosyal medya yönetimi ve video prodüksiyon hizmetleri konusunda uzman kadrosu ve tecrübesi ile, markanız için sosyal medyada farkındalık oluşturacak video içeriklerini üretmektedir.

Reklam Ajansı İle Çalışmanın Faydaları
Video Prodüksiyon Nedir?