fbpx

Our Blog

Latest News

Video Prodüksiyon Nedir?

Ankara Prodüksiyon ve Reklam Ajansı olarak, konusunda kanıtlanmış tecrübemiz, uzman kadromuz ve profesyonel ekipmanlarımız ile sizlere ihtiyaç duyacağınız her türlü video prodüksiyon hizmetini sunmaya hazırız.

Peki nedir bu prodüksiyon? Ya da nedir bu video prodüksiyon?

Kelime anlamında baktığımızda prodüksiyon kelimesi aslında dilimize ingilizce olan “production” kelimesinden gelmiştir. Anlamı ise üretim ve yapım olarak geçmektedir. Kelime olarak yapım anlamına gelmesi, sektörel olarak prodüksiyon kelimesinin film yapım veya video yapım anlamında kullanılmasına sebep olmuştur.

Prodüksiyon kaç gruba ayrılır?

Genelde bir video yapımında gerekli olan tüm çalışmalar için prodüksiyon kelimesi kullanılır. Ancak video yapımı kendi içerisinde 3 aşamadan oluştur.

  • Pre-prodüksiyon (Yapım öncesi)
  • Prodüksiyon (Yapım)
  • Post-prodüksiyon (Yapım sonrası)

Pre-prodüksiyon nedir?

Bir video yapımına başlamadan önce yapılan tüm çalışmalar pre-prodüksiyon olarak adlandırılır. Video çekimlerine başlamadan önce yapılan tüm hazırlıkları kapsar. Senaryo yazımı, oyuncu seçimleri, çekim ekibinin oluşturulması, çekim mekanlarının belirlenmesi, storyboard çizimi vb. gibi tüm çalışmalar pre-prodüksiyon aşamasının bir parçasıdır.

Prodüksiyon (Yapım)

Video yapımının 2. aşaması prodüksiyondur. Bu aşama, pre-prodüksiyon aşamasında hazırlanan senaryo dahilinde filmin çekimlerinin gerçekleştirilmesidir. Yani diğer bir deyişle, filmin kayıt altına alınmasıdır. Belirlediğiniz mekanlarda, oyuncularla birlikte çekim ekibiniz filmin çekimlerini gerçekleştirir. 

Post-prodüksiyon nedir?

Filmin tüm çekimlerinin tamamlanmasının ardırdan yapılan tüm işlemler post-prodüksiyon aşamasında yer alır. Filmin kurgulanması, ses düzenlemeleri, dublaj, animasyon, müzik yapımı gibi işlemler post-prodüksiyon aşamasını oluşturur. Bu aşama, filmin hayata geçirilmesi için son aşamadır. Post-prodüksiyon aşaması tamamlanan filmler artık izleyici ile buluşmaya hazırdır.

Reklam prodüksiyonu nedir?

Bir reklam filmi yapımı için gerçekleştirilen tüm aşamalar reklam prodüksiyonunu ifade eder. Yukarda ifade edildiği gibi 3 aşamalı bir süreçten geçmektedir. Ancak burda bahsi geçen yapım reklam filmi olacağı için bazı farklılıklar muhakkak olacaktır. Reklam filmi prodüksiyonu genellikle reklam ve prodüksiyon alanında hizmet veren ajanslar tarafından yapılır. 

Ankara’da en iyi prodüksiyon ajansı olarak hizmet vermekte olan Ankara Prodüksiyon ve Reklam ajansı ile iletişime geçerek, profesyonel reklam filmi, tanıtım filmi, kamu spotu, tv programı, YouTube programı, sosyal medya videoları vb. gibi prodüksiyon ihtiyaçlarınız için hizmet alabilirsiniz.

İletişime geçmek ve uygun fiyatlar ile prodüksiyon teklifi almak için hemen tıklayın!

Sosyal Medya Yönetiminde Videonun Önemi
Ürün Fotoğraf Çekiminin Avantajları