fbpx

Our Blog

Latest News

Tanıtım Filmi Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Hatırlayacağınız üzere geçmiş yıllarda reklam veya tanıtım filmleri, TV ve Sinema için üretilen filmlerdi. Elbette o zamanlar bile ticari faaliyetin önemli bir aşamasını oluşturuyorlardı. Ancak günümüze baktığımızda göreceksin ki tanıtım filmleri hayatımızın her yerinde. YouTube, TikTok, Facebook, Instagram markaların tanıtım filmleriyle kuşatılmış durumda. Peki tanıtım filmleri çekilirken nelere dikkat edilir? Hazırsan, hiç vakit kaybetmeden sorumuzun yanıtına bakalım.

Tanıtım Filmi Çekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de değindiğimiz gibi sosyal medya firmaların ve markaların tanıtım filmleriyle kuşatılmış durumda. Buradan çıkarılacak en kesin sonuç bu tarz filmlerin gerçekten işe yaradığı. Her yıl dünyaca ünlü markalar bu tarz tanıtım filmleri için ciddi bütçeler ayırıyorlar. Tabii ticari faaliyetin böylesine önemli bir aşaması da ciddiyet gerektiriyor.

Tanıtım filmlerinin hitap ettiği kitleye tam olarak ulaşabilmesi ve işe yaraması için bazı kriterleri taşıması gerekiyor. Her şeyden önce tanıtım filminin amacına ulaşması hedeflenmeli tabii ki. Peki tanıtım filmindeki amaç nedir diyecek olursak da cevabı oldukça basit! Filmde bahsedilen ürün veya hizmetin alıcının ilgisini çekmesi! Hazırsan, bir tanıtım filminin alıcının dikkatini nasıl çektiğine de bir bakalım!

Hitap Edilen Müşteri Kitlesini Tanımak

Tanıtım filmi, hangi kitleye hitap ediyor? Bu noktada alıcıların yaş aralığı, ekonomik durumu, beğenileri, cinsiyet dağılımı iyice analiz edilmelidir. Bunların tam olarak analiz edilmesi tanıtım filminin tarzını ve iletişim biçimini etkileyecek faktörlerdir.

Örneğin kentli kadınlara hitap eden bir ürün için tanıtım filmi çekmek istiyorsan kitlenin ortalama beğenilerine hakim olmalısın. Böylece mesajı gönderen ile alıcı arasında samimi bir iletişim kurulmuş olacaktır.

Hedef kitlenizi çok iyi tanırsan ve onların güçlü ve zayıf yönleriyle ilgilenirsen yolun yarısını kat etmiş olursun. Böylece duygulara dokunan, ihtiyaçları uyandıran ve nihayet istenen faaliyetlere yol açan fikirler geliştirebilirsin.

Tüketim Psikolojisine Hakim Olmak

Tüketim sektöründe vazgeçilmez hale gelen bazı masum hileler vardır. Bunlar renkler, mekanlar, ünlü isimler, harekete geçirici sloganlarla şekillendirilir. Diyelim ki gıda sektörü için bir tanıtım filmi çekilmesi gerekiyor. Öyleyse iştah açıcı olduğu ispatlanan renklerle çalışmak işe yarayacaktır.

Günümüz dünyasında yemek yemek, açlığı gidermekle birlikte tüketimle ilişkili bir faaliyettir. Bir çoğumuz ihtiyaç duyduğumuz seratonin ihtiyacı sebebiyle kimi zaman bir şeyler yemeye yöneliriz. O halde tüketiciyi ihtiyaç duyduğu seratonine ulaştırmaya dair izlenim vermek yararlı olacaktır.

Tüketim sektöründe yaygın bir biçimde kullanılan hile de tüketici bahsi geçen ürüne ihtiyaç duyduğuna ikna etmektir. Eğer tanıtım filmi bu faktörler göz önünde bulundurularak tasarlanırsa doğru biçimde alıcıya ulaşacaktır.

Kaliteye Önem Vermek

Tanıtım filmleri, adından da anlaşılacağı gibi ürün ve hizmetin tanıtıldığı filmlerdir. Bir diğer versiyonda bu tarz filmlere zaten bilinen ürün ve hizmeti hatırlatmak ve satışını arttırmak amacıyla başvurulur.

Eğer tanıtım filmi belirli kalite şartlarını sağlarsa tüketici üzerinde hissi basit mantık ilkelerine uygun olarak çalışacaktır. Yani kaliteli bir tanıtım filmini gören tüketici, o halde ürün de kaliteli diye düşünecektir. Bu sebeple tanıtım filminde efekt, prodüksiyon, varsa oyuncu gibi öğelere özellikle dikkat etmek gerekir.

Tabi kaliteli bir film, yalnızca konuya özel olarak uyarlanmış yüksek kaliteli kayıt ve kamera çalışması ile karakterize edilmez. Bunlar sadece işin bir parçasıdır. Tanıtım filmi her anlamda kaliteli ve cazibeli görünmelidir.

Zamanlama

Kabul edelim ki tanıtım filmleri seyretmek çoğumuz için sıkıcı bir aktivite. Ama ya seyirciye sıkılacak zamanı tanımazsak?

Deneyimli uzmanlar, doğru fikrin sunulması için gereken sürenin 15 ile 40 saniye arasında olduğunda hemfikirler. Tanıtım filmi bu süre zarfında hem gerekli tüm bilgileri müşteriye sunacak hem de sıkılmasına izin verilmeyecektir.

İletmek istenilen ana mesajın zamanlaması da önemlidir. İlk önce seyircinin ilgisi çekilmeli ardından mesaj iletilmelidir.

Tüm bu kriterlere dikkat etmen durumunda mükemmel tanıtım filmini çekmenin önünde hiçbir engel kalmayacak!

Profesyonel Tanıtım Filmi Hizmeti Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İyi Bir Prodüksiyon Markanıza Ne Katar?
Youtube Reklam Ajansı Hizmeti